top of page

Tibetské zpívající mísy a voda

 

Často se mě na workshopech ptáte na to, jaký je vztah tibetských mís a vody. Tedy jestli je voda z rozezněné tibetské mísy k něčemu dobrá nebo jestli má nějakou funkci.

 

Dočetl jsem se, že voda prošlá zvukovou lázní tibetských mís (tedy je-li voda při zvučení uvnitř mísy ne jen v karafě poblíž), je někdy vhodná pro těhotné ženy, protože tibetská mísa do vody během rezonování uvolňuje plodu a tělu ženy prospěšné látky. Nevím tak docela co si o tom myslet, snad je to možné. Každopádně voda (stačí když je v karafě poblíž) vystavená tónům tibetských mís po asi hodině přebírá informaci obsaženou ve zvukem vytvořené atmosféře. To dokázala i práce Dr. Masaru Emota, kdy vzorky vody vystavené působení vážné nebo meditační hudby, mrzly do složitě větvených symetrických vločokoidních útvarů, což před "nabitím" nedělaly. Jakoby harmonické tóny dokázaly vodu restrukturalizovat, znovu uspořádat, vyladit. A to může být bytostem, které mají těla ze 70 % z vody vcelku prospěšné nemyslíte?

 

Sám jsem už několikrát zažil pozitivní změny ve vnímání, které může taková voda po koncertě tibetských mís člověku navodit. Vesměs byly velmi příjemné a na „pouhý“ zvuk a vodu nečekaně markantní. Takže zkušenost mi říká, že pít vodu z rozezněných mís, ať už je voda přímo v míse nebo jen v karafě mezi znějícími mísami, je fajn a věřím, že to ve zdravé míře může být i prospěšné.

 

Pod textem najdete několik fotek z takového mokrého zvučení.

 

Rád bych také podotknul, že nám zvučení vody tibetskou mísou umožňuje nahlédnout do složitých sítí prostorové reality zvukových frekvencí. To, co vidíme na hladině vody je dvou až třírozměrný obraz vícerozměrové reality zvuku. Fascinující je potom pozorovat, jak se na hladině točí šesticípý objekt, tedy šesticípá hvězda tzv. „Davidova“. „Davidova“ dávám do uvozovek, protože to původně není hebrejský, ale mnohem starší pohanský znak, původně symbolizující sjednocení ženského (trojúhelník směřující dolů) a mužského (ten druhý…) principu. Představme si tuto „hvězdu“ ve třech rozměrech a uvidíme to, co se někdy nazývá ‚Merkabah‘.

 

 

 

 

 

 

 

Natočil jsem pro vás také několik videí, kde je působení zvuku tibetských mís na vodu hezky vidět. V popisu jednotlivých videí, které jsou k nalezení pod fotkami, najdete podrobnosti o tom, co se na kterém videu nachází.

Vodní tanec zvuků zpívajících mís

bottom of page