top of page

Zpívající mísy Thadobati

Zpívající mísy Thadobati patří v dnešní době k těm vzácnějším a řadí se svým věkem ke starožitným - to znamená, že byly vyrobeny před více než padesáti lety. Vyznačují se plochou základnou, poměrně kolmými stěnami a často výraznou patinou. Někdy bývají zdobené linkami, kroužky nebo jinými decentními vzory. Toto zdobení je VŽDY rytina a NIKDY malba. Starožitné mísy nebyly NIKDY zdobené malováním, ale to je téma na jiný text.

 

Thadobati je obecný název pro tento typ zpívajících mís. V některých kruzích (sběratelé a prodejci) byla tato mísa označována také jako “bhútánská.” Důvodů je několik.

 

1) Věří se, že tyto mísy vyrábějí kováři Newari žijící v Bhútánu. Tato skutečnost ale zatím nebyla potvrzena očitými svědky. 

2) Je to pohodlné, když nechcete problematiku zkoumat do hloubky, ale potřebujete něco říct, když takové mísy prodáváte. 

3) Někteří nepálští obchodníci uvádějí, že tyto mísy pocházejí z „bhútánské strany“ Nepálu.

 

Mitch Nur PhD., jeden z předních odborníků na toto téma k tomu říká následující: „Zdá se, že třetí důvod je ten nejpřesnější. Podél jižní hranice Bhútánu, existuje na indické straně (západní Assam) mnoho vesnic, které tento styl zpívajících mís po staletí vyrábějí. Pravděpodobně je to právě to místo, kde styl těchto zpívajících mís vzniknul. Odtud a východně od této oblasti pocházejí také zpívající mísy Manipuri.“

 

Zpívající mísy Thadobati se vyrábějí v Nepálu a v Indii, ale původním místem je právě Assam.

bottom of page